környezetünk

Hogy milyen környezetben élünk az rajtunk is múlik.

Megújuló energia felső fokon

2007.05.30. 18:41 | Alia | Szólj hozzá!

 

Egyedülálló intézmény nyílt a dán szigeten.

Egy dán szigeten nyitotta meg kapuit május közepén az Energia Akadémia. A másfél millió eurós beruházás célja, hogy mindenki számára elérhetővé váljanak a Samsø szigeten az elmúlt tíz évben megvalósított megújuló energia-projektek tapasztalatai.

Az Energia Akadémia Samsø szigeténAz egyedülállónak számító intézmény a melegvízellátást napkollektorok biztosítják, az udvarán álló szélturbina és a tetőre helyezett napelemek termelik meg az akadémia működéséhez szükséges elektromos áramot. Az épület és a nyílászárók szigetelésével nagy mennyiségű energiát takarít meg az akadémia, melynek fűtését egy közeli szalmatüzelésű távfűtőmű biztosítja.

„Az Energia Akadémia épülete az ökoházak építési előírásait szem előtt tartva készült el. Természetes szellőzés biztosítja az egészséges belső környezetet. Az ablakokat úgy alakítottuk ki, hogy a fényviszonyok optimálisak legyenek, emellett kizárólag alacsony energiafogyasztású égőket és elektromos berendezéseket használunk az épületben. A vízfogyasztás minimalizálása érdekében a WC-ket az összegyűjtött esővízzel öblítjük” – mondja Søren Hermansen, az Energia Akadémia igazgatója.

Az akadémián lehetősége nyílik a dán és külföldi diákoknak arra, hogy a megújuló energiáról tanuljanak. Mindezt nem csak elméleti oktatás keretében tehetik: a szigeten működő alternatív energiát felhasználó rendszereket a gyakorlatban is tanulmányozhatják. Az Energia Akadémia konferenciaközpontja a megújuló energia és energiahatékonyság témájú előadásoknak, konferenciáknak ad helyet, ahol különböző vállalatok, kutatók és politikusok cserélhetnek eszmét.

A Samso Energia Hivatal, amely szintén az Akadémián működik, vállalatoknak, háztartásoknak nyújt energiatanácsadást és szemináriumokat, workshopokat rendez. Az ökoturisták számára is sok érdekességet kínál az Akadémia. „Az experimentáriumban a megújuló energia minden formáját kézbe lehet venni, a rendelkezésre álló anyagokból mindenki megépítheti a saját hidrogénnel üzemelő mini-autóját, szélturbina illetve napelem makettjét” – mondja Søren Hermansen.

Az Energia Akadémiát az EU felvette a "Legjobb gyakorlat" katalógusba, amely azokat a legsikeresebb projekteket tartalmazza, melyeket az Európai Strukturális Alap finanszírozott.

Samsø-t „a megújuló energiaforrások szigete” névvel szokták illetni – nem alaptalanul. A 1997 tavaszán a Dán Környezetvédelmi és Energiaügyi Minisztérium versenyt hirdetett öt dániai sziget között. A verseny a meglévő energiaellátási rendszer átalakítását célozta: a hagyományos energiaforrások helyett a megújuló energiaforrásokra összpontosított. A pályázatot Samsø szigete nyerte, és ennek megfelelően változtatta meg energiafogyasztási és –felhasználási szokásait. Az energia nagy részét szélerőművekből nyerik, de több magánház saját maga termeli meg az áramot kisebb turbinák és napelemek segítségével. A lakosok a fűtéshez áramot, biomasszát és napkollektorokat használnak. A szigeten több szalmatüzelésű erőmű és egy napkollektorpark található, a hőtermelés hetven százaléka már természetes energiaforrásokból történik. Alternatív megoldásokkal kísérleteznek a közlekedésben is: a helyiek biodízellel és hidrogéntechnológiával próbálkoznak, de már árammal hajtot autók is közlekednek Samsø-n.

Közép-Dánia Régió - DBO
www.vg.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://kornyezetunk.blog.hu/api/trackback/id/tr3589486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása