A passzívház működésének alapelve az energiaveszteség minimálisra csökkentése az épület légzárásával és a falak szigetelésével: energiafogyasztása évenként és négyzetméterenként 18 kWh.
A fűtés nélkül működő ökoház építtetője Mihály György producer filmen örökítette meg az építkezést. A pilisszentlászlói ökoház energiafalhasználása a német Passiv Hause Institut által előírt 15 kWh/m²/év értéket minimális mértékben haladja meg, energiafelhasználása – 18 kWh/m²/év. A hagyományos technológiával épült házak átlagos energiaigénye ma kb. 180–250 kWh/m2/év.
Így az úgynevezett ultra-alacsony energiafelhasználású, vagy fogyasztása alapján három literes ház kategóriájába sorolható, amely olyan házakat takar ahol a lakótér fűtésére szezononként és négyzetméterenként elég 3 liter fűtőolaj.
Egy ilyen típusú lakóház kulcsrakész felépítése körülbelül 240 forint négyzetméterenként – mondta el a FigyelőNetnek Béleczky Attila, a kivitelező bauland Kft. ügyvezetője. A 18 kWh/m2/év energiaigény egy maximális érték, amelyre a gyakorlatban kizárólag a leghidegebb napokon van szükség – tette hozzá. A fűtést és a használati melegvizet ebben az esetben a földhő és napenergia biztosítja.
Légzárás és hőszigetelés
A mediterrán stílusú lakóház homlokzati falai polisztirol-beton építőelemekből készültek, amelyek külső hőszigetelése 30, a belső 5 centiméter vastag polisztirol, ezek között 15 centiméter vasalt beton van. Így az 50 cm vastag falazat hőátbocsátási tényezője 0,09 W/m2K. Ma nálunk a követelményérték 0,45 W/m2K, egy 25 cm vastag tömör téglafal hőátbocsátási tényezője általában 1,3–2 W/m2K.
Az épület légzárását ellenőrző teszt szerint teljesen kész állapotban megfelelt a passzív háztól elvárt 60 százalékos légcsereértéknek. A hazai lakásállománynál ez az érték átlagosan úgy 300 százalékkörül mozog, vagyis légtérfogata óránként 2-3 alkalommal cserélődik ki. A padlástér hőszigetelésénél hővisszaverő fóliát és újrahasznosított papírból gyártott, gépi légnyomással, hézagmentesen bedolgozható anyagot használtak, amelynek hővezetése: 0,04 W/mK.
Hővisszanyerő szellőztető
A pilisszentlászlói ház lakásszellőztető gépe a kimenő beltéri levegőből visszanyert hőenergiát részben a levegő megfelelő temperálására, részben a melegvíz előállítására fordítja. A szellőztető berendezésekkel nem csak a megfelelő minőségű és hőmérsékletű levegő biztosítható, hanem a tetemes tömeget képviselő falak állandó hőmérséklete is.
A szellőztető rendszerhez a levegő-talajhőcserélő kapcsolódik, ami a másfél méter mélyen elhelyezett csőrendszeren keresztül juttatja be a friss levegőt. Mivel ebben a mélységben a talaj hőmérséklete állandó +10 Celsius-fok, így télen a rendszer a levegő előmelegítésére, nyáron pedig hűtésére alkalmas. A csőrendszer antimikrobális, csíramentes belső bevonattal és pollenszűrővel is ellátott.
Környezetkímélő vízgazdálkodás
A beépített biológiai szennyvíztisztító jóval takarékosabb és környezetkímélőbb, mint a központi csatornarendszer, 2–3 évente kell szippantással karbantartani. A két különálló szennyvízelvezető-hálózatból a mosdó, kád, zuhany szennyvize a biológiai szennyvíztisztító rendszeren keresztül visszajut a WC-öblítőkbe, valamint a nem ivóvíz csapokba, amelyek takarításra és viráglocsolásra tökéletesen alkalmasak.
A rendszerhez csatlakoztattak egy szivattyús vízellátó berendezést is, ami az úgynevezett szürkevízhálózatba juttatja a mechanikailag szűrt esővizet. Ezzel a rendszerrel mintegy felére csökkent a család ivóvíz-felhasználása.
Sürgetőbb feladatok
Az alacsony energiájú épületekben hatalmas energiamegtakarítási lehetőségek rejlenek, az ilyen házak kétségtelenül a jövő útját jelentik. A mi éghajlantunkhoz hasonló klímájú Ausztriában komoly kormányzati programok segítik a passzívházak elterjedését – mondta el megkeresésünkre Király Zsuzsanna, az Energiaklub szakértője. Például szociális bérlakások építésére a jövőben csak akkor adnak állami támogatást, ha az passzívház technológiával készül.
Hazánkban azonban sokkal sürgetőbb feladatot jelentene az elavult épületállomány energetikai mutatóinak javítása, legalább az új energetikai követelmények szintjére, ami ugyancsak jelentős, becslések szerint akár 30-50 százalékos ennergiamegtakarítást hozhat - mondta a szakértő. fn.hu